Piotr Chojna

Kredki które leczą tiki i zmniejszają stres. Czy to możliwe?

23 sierpnia 20160 komentarzy
Kredki które leczą tiki i zmniejszają stres. Czy to możliwe?

Jak zapewne wiecie, jednym ze sposobów na zmniejszanie nasilenia tików jest zajęcie się jakąś pochłaniającą czynnością. Każdy tourettyk powie Wam, że w trakcie robienia rzeczy, które lubi bądź które bardzo go zajmują, tiki zmniejszają swoje nasilenie. Czasem śmieję się, że gdy mózg jest tak bardzo zajęty inną czynnością, to zapomina o tikaniu. Podobnie jest w przypadku stresu – gdy osoba zestresowana zacznie robić coś wciągającego, w pewien sposób „zapomina” o stresie i może poczuć się dobrze.

czytaj więcej

Kredki które... leczą?!

13 sierpnia 20160 komentarzy
Kredki które... leczą?!Kredki które... leczą?! TAK! Już wkrótce opowiemy Wam, jak za pomocą kredek zmniejszać nasilenie tików! Podpowiemy Wam też, jak kredki mogą pomóc w zwalczaniu codziennego stresu. Brzmi interesująco? Jeżeli tak, to bądźcie z nami, bo już wkrótce wyjawimy kredkową tajemnicę!czytaj więcej

Zespół Tourette'a: pytania i odpowiedzi VIDEOBLOG

3 maja 20160 komentarzy

Ludzie, których informuję o mojej chorobie, bardzo często zadają mi pytania dotyczące Zespołu Tourette'a. Dziś odpowiadam na te pytania, które pojawiają się najczęściej!

   

czytaj więcej

Co może tourettyk?

16 kwietnia 20160 komentarzy
Co może tourettyk?Cześć :) Witam Was po mojej dłuższej nieobecności spowodowanej moimi problemami zdrowotnymi. Tak się składa, że matka natura oprócz Tourette'a dała mi też inne przypadłości. Trzymajcie za mnie kciuki, abym szybko i sprawnie pozbył się innych problemów zdrowotnych :)
Dziś chciałbym odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. A mianowicie: co może tourettyk? Do napisania tego artykułu skłonił mnie pewien post na forum Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a.
czytaj więcej

Tourette Film Festival

6 kwietnia 20160 komentarzy
Tourette Film Festival
Temat Tourette’a jest ci bliski? Podziel się swoją historią i zainspiruj innych. Nagraj film i zaprezentuj go na Tourette Film Festival. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.ts-warsaw.org
 
czytaj więcej

Książka

14 marca 20160 komentarzy
Książka Witajcie. Z przyjemnością informujemy, że egzemplarze książki "Zespół Tourette'a. Fakty" trafiły do bibliotek w województwie łódzkim. Poniżej prezentujemy listę bibliotek, w których można wypożyczyć książkę.czytaj więcej

Moje dziecko nie chce podjąć leczenia...

28 lutego 20160 komentarzy
W ostatnim czasie dostałem kilka e-mailów które przedstawiają podobną historię. Historię rozpaczonego rodzica, którego nastoletnie dziecko chore na Zespół Tourette'a nie chce podjąć leczenia. Rodzice pytają co w takiej sytuacji zrobić, jak przekonać swoje dziecko do wizyty u lekarza. Odpowiedź na to pytanie nie będzie satyfakcjonująca, ale jeżeli dziecko nie chce się leczyć, nie można go do tego przymuszać.czytaj więcej

Tiki. Raz są, a raz ich nie ma.

30 stycznia 20160 komentarzy
Tiki. Raz są, a raz ich nie ma.Mój Tourette'a w ostatnich miesiącach wykazywał się gigantyczną aktywnością. Byłem męczony tikami od wczesnego rana do późnego wieczora. Kilka tygodni temu, prawie z dnia na dzień tiki zniknęły. To było przedziwne. Wieczorem kładę się spać z tikami a rano budzę się jakby zdrowy. Ten stan szczęścia trwał kilkanaście dni, po których tiki znów wróciły. Na szczęście nie w takim nasileniu w jakim były wcześniej, ale są.czytaj więcej

Jestem magistrem!

24 stycznia 20160 komentarzy
Jakiś czas temu pisałem Wam o tym, że 14 stycznia będę bronił pracę magisterską. Dziś chciałbym się Wam pochwalić, że obrona się udała i kończę studia z końcową oceną 4+ :-) 
 
Pamiętaj, osoby z Zespołem Tourette'a nie są gorsze i mogą robić wszystko to, co robią ich rówieśnicy. Pod względem intelektualnym, osoby z Tourettem w ogóle nie różnią się od ludzi zdrowych. Wiem, że rodzice dzieci chorych bardzo często martwią się, czy ich dziecko da sobie radę w szkole. Ja jestem idealnym przykładem na to, że każdy tourettyk w życiu sobie poradzi :)
czytaj więcej

Zespół Tourette'a: fakty i mity

22 stycznia 20160 komentarzy
Zespół Tourette'a: fakty i mityWiktor, Bartek, Kuba, Maciej, Piotrek - piątka wspaniałych młodych mężczyzn zabierze Was w podróż dookoła zespołu Tourette'a.Bohaterowie filmu obalają mity, które towarzyszą tej chorobie i zdradzają, jak naprawdę żyje się z zespołem Tourette'a. Partneruje im terapeutka Agnieszka Sobiegała oraz przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a - Dorora Jasińska. A jaki tik masz Ty?
 
Kliknij w tytuł posta i zobacz film "Zespół Tourette'a: fakty i mity"! :)
czytaj więcej

Praca magisterska

2 stycznia 20160 komentarzy
Praca magisterska
Kochani, za dwa tygodnie przestanę być studentem! Tak tak, już 14 stycznia będę bronił prace magisterską. Kończę w ten sposób czas studiów. To był bardzo fajny okres. Poznałem wielu fajnych ludzi, nauczyłem się wielu ważnych rzeczy i przełamałem wiele swoich lęków.
czytaj więcej

Jak informuję znajomych o mojej chorobie

21 grudnia 20150 komentarzy
Jak informuję znajomych o mojej chorobie

Osoby mające tiki często pytają mnie, jak mówić innym ludziom o swojej chorobie. Jest wiele możliwości poinformowania znajomych o tym, że masz Zespół Tourette'a. Opowiem Ci, w jaki sposób ja to robię.

czytaj więcej

Kilka sposobów na relaks

18 grudnia 20150 komentarzy
Otaczający nas świat powoduje, że żyjemy w stresie. Obowiązki zawodowe, problemy rodzinne czy nawał nauki w szkole - to tylko kilka czynników które wywołują zdenerwowanie. Niestety stres i Zespół Tourette'a to złe połączenie. Dlaczego? Dlatego, że zdenerwowanie może spowodować nasilenie tików. Co więc powinniśmy zrobić, aby ograniczyć stres? Przedstawię Wam kilka sposobów na zmniejsenie stresu i zrelaksowanie się :-)czytaj więcej

Bądź wyjątkowy i szczęśliwy.

9 grudnia 20150 komentarzy
Bądź wyjątkowy i szczęśliwy.
Wiele razy zdarzało mi się, że moje tiki powodowały u mnie totalnego doła. Robiło się z tego takie zamknięte, błędne koło. Miałem tiki, więc byłem smutny i zestresowany. Jako, że byłem smutny i zestresowany, moje tiki się nasilały. Było to totalnie bez sensu, więc w końccu postanowiłem to przerwać. Postanowiłem zmienić swoje nastawienie i zrobić wszystko, aby być szczęśliwym człowiekiem.
czytaj więcej

Blog

7 grudnia 20150 komentarzy
Co czuje się osoba, która ma Zespół Tourette'a? Ze swojego doświadczenia wiemy, że osoby chore bardzo często czuja się samotne. Wynika to z tego, że chorzy nie znają innych osób mających Tourette'a, a także nie mają odpowiedniej wiedzy na temat tego schorzenia.czytaj więcej

Z Tourettem po Polsce

25 listopada 20150 komentarzy
"Z Tourettem po Polsce" – program przeciw wykluczeniu chorych" realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu i aktywizacja osób chorych na zespół Tourette'a i ich bliskich, którzy są dyskryminowani i doznają wielu problemów w związku z chorobą. Projekt opiera się na założeniu, że praca środowiskowa (m.in. działania samopomocowe i poradnictwo), zwiększenie wiedzy w społeczeństwie, profesjonalne szkolenia m.in. wolontariuszy i specjalistów (w tym nauczycieli i lekarzy) zmniejszy ryzyko wykluczenia. Działania prowadzone będą w całej Polsce. Uczestnikami będą chorzy, ich rodziny, a także osoby mogące zetknąć się z zespołem Tourette'a w pracy oraz w przypadkowych kontaktach. Realizowane będą na terenach miejskich i wiejskich w Partnerstwie z dwiema organizacjami polskimi i jedną zagraniczną (działającą na rzecz osób z ZT w Norwegii). Przeszkoleni i wyposażeni w narzędzia wolontariusze będą działać lokalnie prowadząc samopomoc, pogadanki, imprezy integracyjne na rzecz aktywizacji i poprawy warunków życia osób chorych.czytaj więcej

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2022 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.