Bądź wyjątkowy i szczęśliwy.

Bądź wyjątkowy i szczęśliwy.
Wiele razy zdarzało mi się, że moje tiki powodowały u mnie totalnego doła. Robiło się z tego takie zamknięte, błędne koło. Miałem tiki, więc byłem smutny i zestresowany. Jako, że byłem smutny i zestresowany, moje tiki się nasilały. Było to totalnie bez sensu, więc w końccu postanowiłem to przerwać. Postanowiłem zmienić swoje nastawienie i zrobić wszystko, aby być szczęśliwym człowiekiem.
 
Być może zabrzmi to banalnie, ale musisz zaakceptować to, kim jesteś. Nie da się żyć szczęśliwie, bez posiadania dobrych relacji z samym sobą. Nie patrz na siebie tylko i wyłącznie przez pryzmat Zespołu Tourette'a. Wyrzuć tiki ze swojej głowy i zrozum, że jesteś wyjątkowy. Nie jesteś wyjątkowy dlatego, że masz tiki. Jesteś wyjątkowy dzięki temu, kim jesteś oraz dzięki temu, że jesteś szczęśliwy. Szukaj w swoim życiu tego, co dobre. Wyobraź sobie rzeczy (nawet najdrobniejsze), z których jesteś dumny lub które powodują, że jesteś szczęśliwy. Na przykład ja jestem szczęśliwy lub dumny dlatego, że:
- udało mi się schudnąć 15kg, przez co poprawiłem swoją kondycję i zdrowie,
- mam bardzo wygodne łóżko, dzięki czemu codziennie rano wstaję wypoczęty,
- moje szczury mnie kochają i są najszczęśliwsze, gdy biorę je na ręce,
- byłem ostatnio w kinie na bardzo fajnym filmie,
- kiedyś bardzo bałem się latać samolotami, a kilka tygodni temu przełamałem się i poleciałem do Norwegii,
- byłem bardzo miłą rozmowę z panią z osiedlowego sklepy spożywczego,
- ustąpiłem starszej Pani miejsca w autobusie, powodując radość na jej twarzy.
 
A ty co sobie wyobraziłeś? Być może umiesz jakiś język obcy, masz ciekawe hobby, fajnego przyjaciela, przytulny pokój? A może kupiłeś sobie ostatnio coś fajnego, przeczytałeś interesującą książkę lub odkryłeś fantastyczny zespoł muzyczny?
 
Na początku wydawało mi się to głupie, ale zrozumiałem, że nasze życie jest całością, na którą składa się mnóstwo drobnych elementów. Jeżeli chcesz, aby Twoje życie było radosne (a wiem, że chcesz), to musisz budować je z radosnych elementów.
 
Wyobraź sobie, że ustępujesz starszej Pani miejsce w autobusie. Starsza Pani siadając na siedzeniu uśmiecha się i powtarza Ci kilka razy dziękuje Panu, bardzo bardzo dziękuje, bo nogi mnie bolą. Czy uśmiech tej Pani będzie powodował, że i Ty się uśmiechniesz?
 
Masz świetnego, godnego zaufania przyjaciela, z którym świetnie się rozumiesz. Czy taka przyjaźń jest dla Ciebie powodem do radości?
 
Ściany Twojego pokoju pomalowane są na Twój ulubiony kolor, dzięki czemu, czujesz się w nim dobrze. Czy dobre samopoczucie w pomieszczeniu, w którym spędzasz większość czasu powoduje, że jesteś zadowolony?
 
Szukanie pozytywów nawet w najdrobniejszych elementach naszego życia powoduje, że częściej się uśmiechamy, a świat widzimi w kolorowych barwach Pozytywne nastawienie powoduje, że stajemy się szczęśliwsi, zdrowsi i czujemy się bardziej komfortowo. Dlatego jeszcze raz zadaj sobie pytanie, co powoduje, że jesteś z siebie dumny lub szczęśliwy. I zadawaj sobie to pytanie codziennie! :-)

Dodaj komentarz

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.