Kilka sposobów na relaks

Otaczający nas świat powoduje, że żyjemy w stresie. Obowiązki zawodowe, problemy rodzinne czy nawał nauki w szkole - to tylko kilka czynników które wywołują zdenerwowanie. Niestety stres i Zespół Tourette'a to złe połączenie. Dlaczego? Dlatego, że zdenerwowanie może spowodować nasilenie tików. Co więc powinniśmy zrobić, aby ograniczyć stres? Przedstawię Wam kilka sposobów na zmniejszenie stresu i zrelaksowanie się :-)
 
1. Podstawowym sposobem na zrelaksowanie się, jest prawidłowe oddychanie. Połóż się na plecach i weź głęboki oddech. Oddech musi być na tyle głęboki, aby poruszył nie tylko płuca, ale też i przeponę (przepona znajduje się kilka centymetrów poniżej mostka). Na wdechu policz powoli do trzech, a następnie łagodnie wypuść powietrze. Powtórz to ćwiczenie kilkukrotnie, pamiętając o tym, że bardzo ważna jest trzy sekundowa przerwa między wdechem a wydechem.
 
2. Posprzątaj swój pokój! Tak wiem, nikt z nas nie lubi sprzątać :-) Bałagan wokół nas jest jednym z czynników powodujących stres. Czyste biurko, porządek na szafkach czy poukładane ubrania - to wszystko może spowodować, że Twój umysł będzie spokojniejszy.
 
3. Uprawiaj sport! Aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie przez mózg serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia. Wystarczy kilkanaście przysiadów, pompek czy podskoków każdego poranka, aby poprawić samopoczucie na reszte dnia. W cieplejsze dni polecam bieganie lub jazdę na rowerze.
 
4. Usiądź wygodnie w fotelu, włącz muzykę relaksacyjną, zamknij oczy i przenieś się tam, gdzie tylko chcesz. Wyobraź sobie, że jesteś na plaży w ciepły, słoneczny dzień. Taka perspektywa jest bardzo relaksująca, prawda? ;-)
 
5. Lubisz układać puzzle? Ja uwielbiam. Gdy koncentruje się na układaniu puzzli, zapominam o problemach, a mój mózg zapomina o tikach. Jak zapewne wiesz, ilość tików może zmniejszyć się, gdy chory wykonuje jakieś zajmujące zajęcie.
 
6. Ogranicz korzystanie z laptopa czy innych urządzeń elektronicznych. Uwierz mi, ciągłe przesiadywanie przy komputerze lub tablecie może powodować, że trudniej jest nam uspokoić swoje myśli. Korzystanie z komputera przez snem powoduje, że człowiekowi trudniej jest zasnąć, a nic tak nie relaksuje jak dobry sen!
 
A Wy macie jakieś swoje sposoby na zrelaksowanie się? Podzielcie się nimi!

Dodaj komentarz

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.