Co może tourettyk?

16 kwietnia 2016Piotr Chojna0 komentarzy
Co może tourettyk?Cześć :) Witam Was po mojej dłuższej nieobecności spowodowanej moimi problemami zdrowotnymi. Tak się składa, że matka natura oprócz Tourette'a dała mi też inne przypadłości. Trzymajcie za mnie kciuki, abym szybko i sprawnie pozbył się innych problemów zdrowotnych :)
Dziś chciałbym odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. A mianowicie: co może tourettyk? Do napisania tego artykułu skłonił mnie pewien post na forum Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a.
 
Pewna siedemnastoklatka w swoim poście zapytała, czy prawdą jest, że osoba z Zespołem Tourette'a może znaleźć pracę, skończyć szkołę czy mieć prawo jazdy. Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna:
 
TOURETTYK MOŻE WSZYSTKO.
 
Zacznę może od szkoły. To prawda, osoby chorujące na Zespół Tourette'a mogą mieć problemy z koncentracją. Moje problemy z koncentracją pojawiły się w liceum a nasiliły pod koniec studiów. Musiałem przez to włożyć w naukę więcej wysiłku niż moi zdrowii rówieśnicy, ale nie jest to niemożliwe do wykonania! Skończyłem logistykę na Uniwersytecie Łódzkim z oceną 4+. Da się? Da! :-) W Polskim Stowarzyszeniu Syndrom Tourette'a poznałem wiele osób z tą chorobą, które uczą się i studiują z dobrymi wynikami. Jeżeli Twoje tiki lub zaburzenia koncentracji są na tyle silnie, że uniemożliwiają Ci naukę, musisz poinformować o tym swojego lekarza. Być może trzeba będzie zmienić sposób leczenie. W przypadku trudności z nauką warto też skorzystać z pomocy pedagoda szkolnego lub psychologa. Sam w liceum korzystałem z pomocy pedagoda szkolnego i uważam, że w trudnych chwilach warto się do niego zgłosić.
 
Co do pracy - tourettyk może pracować w takim zawodzie, jaki sobie wymarzy, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że tiki mogą utrudniać pracę w niektórych branżach. Na przykład, tiki mogą (ale nie muszą!) być utrudnieniem w pracy stomatologa, fryzjera czy kierowcy autobusu. Przed rozpoczęciem kształcenia w danym kierunku lub pracy w danym zawodzie musisz zastanowić się, na ile Twoje tiki mogą być utrudnieniem. Każdy przypadek Zespołu Tourette'a jest inny. Kiedyś słyszałem o mężczyźnie z Zespołem Tourette'a, który został neurochirurgiem :-)
 
Pamiętaj, że człowiek kształci się przez całe życie i to nie tylko w szkole. Uczęszczaj do kół zainteresowań, ucz się języków obcych, bierz udział w kursach dokształcających. Każde nowe doświadczenia i każda zdobyta wiedza ułatwi Ci znalezienie dobrej pracy.
 
Ciekawym tematem jest też kwestia prawa jazdy. Znam tourettyków, którzy mają prawo jazdy, a choroba nie przeszkadza im w prowadzeniu auta. Tylko niewielka grupa ludzi z Tourettem ma objawy na tyle silne, że uniemożliwiają im prowadzenie auta. Pamiętaj tylko o bardzo ważnej rzeczy: tiki są zmienne w czasie. Raz są silniejsze, a raz słabsze. Jeżeli któregoś dnia tiki będą silniejsze, to nie wsiadaj za kierownicę. Poczekaj, aż tiki osłabną - wtedy będziesz mógł prowadzić auto. Musisz też wiedzieć, że część leków, która jest przepisywana chorym na Zespół Tourette'a, może zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy po lekach, które przyjmujesz, można prowadzić auto.
 
A jak Wy uważacie, czy tourettycy mogą wszystko? :-)

Dodaj komentarz

Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.