Zespół Tourette'a

Co to jest Zespół Tourette'a?

Zespół Tourette'a to schorzenie neurologiczne o nieznanym pochodzeniu. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłych tików ruchowych oraz wokalnych. 
 
Zespół Tourette`a charakteryzuje się obecnością mnogich tików ruchowych i pojedynczych lub mnogich tików wokalnych przez pewien czas trwania choroby, ale niekoniecznie współistniejących. Tiki występują dłużej niż 1 rok, wiele razy w ciągu dnia (zazwyczaj w seriach), prawie codziennie lub z przerwami. Przy czym okresy bezobjawowe nie mogą przekraczać trzech miesięcy. Objawy muszą wystąpić przed 18 rokiem życia. Zmienność objawów następuje wraz z upływem czasu, dotyczy lokalizacji anatomicznej, liczby, częstotliwości, złożoności oraz nasilenia tików. Zaburzenie nie jest spowodowane bezpośrednim fizjologicznym wpływem substancji, np. pobudzających lub chorobami ośrodkowego układu nerwowego, np. wirusowym zapaleniem mózgu, pląsawicą Huntingtona.
 
Początkowo sądzono, że Zespół Tourette’a występuje bardzo rzadko. Obecnie wiadomo, że dotyka on 1-5 na każde 1000 - 10 000 osób (wg różnych statystyk). Zespół Tourette’a występuje we wszystkich kulturach oraz grupach etnicznych. Badania wskazują, że występuje on 3- 4 razy częściej wśród mężczyzn niż kobiet. Co to są tiki?

Tik jest nagłym, gwałtownym, powtarzającym się ruchem lub wokalizacją. Zaangażowane są w te ruchy różne grupy mięśni. Osoby z tikami doświadczają je jako nieodparte, mimowolne i porywające. Czasami mogą być one tłumione przez krótki czas, ale dzieje się to kosztem bardzo dużego wewnętrznego napięcia. 

Tiki możemy podzielić na dwa rodzaje: tiki ruchowe i tiki wokalne (dźwiękowe). Tiki mogą występować w postaci prostej lub złożonej.
 
Tiki ruchowe
Proste:  mruganie oczami, wzruszanie ramionami, grymasy twarzy, potrząsanie głową, wysuwanie języka ust, grymasy uśmiechu lub płaczu, marszczenie czoła, zaciskanie lub wytrzeszczanie oczu itp.
Złożone: podskakiwanie, dotykanie innych ludzi lub rzeczy, wąchanie, kucanie, kręcenie się wkoło, oblizywanie się oraz- bardzo rzadko- zachowania samookaleczające (uderzanie lub gryzienie samego siebie) a także kopropraksja (przymus wykonywania wulgarnych gestów) i echopraksja (automatyczne powtarzanie ruchów innych osób) itp.

Tiki wokalne (dźwiękowe)
Proste: pochrząkiwanie, szczekanie, pomrukiwanie, prychanie, pociąganie nosem, mlaskanie językiem, głośne wdychanie lub wydychanie powietrza, piszczenie, wzdychanie itp.
Złożone: powtarzanie własnych lub cudzych sylab, głosek lub słów, wypowiadanie słów wulgarnych.
 
Niektórzy wyróżniają także tiki czuciowe. Tiki czuciowe, to krótkie i powtarzające się doznania somatyczne, które są odczuwane na skórze lub w pobliżu skóry. Odczucia te mogą być zlokalizowane w konkretnej części ciała. W większości przypadków dotyczą głowy i twarzy, czasem kończyć i tułowia. Tiki czuciowe to np. uczucie mrowienia skóry, łaskotania, swędzenia, napięcia, ucisku, łaskotania, drętwienia itp. Tiki czuciowe sa też określane przez osoby chore jako "uczucie nie do opisania".
 
Wszystkie rodzaje tików mają charakter mimowolny. Oznacza to, że nie są one działaniem zamierzonym. Część z osób chorych potrafi wstrzymać tiki na okres od kilku sekund do nawet kilku godzin. Powstrzymywanie tików powoduje napięcie fizyczne i psychiczne, a w późniejszym czasie osoba chora musi się "wytikać".
 
U większości osób chorych na Zespół Tourette'a, tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach tiki mogą przybrać cięższy charakter.
 
Odpowiedz na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Zespołu Tourette'a znajdziesz w zakładce Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania która znajduje się w prawej części strony, a także klikając tutaj.


Filmy edukacyjno-informacyjne

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Książka 'Zespół Tourette'a: Fakty"

Najczęściej czytane

 

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Administrator bloga

Piotr Chojna
lodzkie@tourette.pl
tel: 570 083 108 

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2020 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany w ramach programu "Z Tourettem po Polsce" który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.